روش‌های تضمینی که به موفقیت ختم می‌شود (بخش دوم)

 • زمان مطالعه: 9 دقیقه
 • |
 • تاریخ انتشار: 05 اسفند 1399
 • |
 • تعداد بازدید: 150
روش‌های تضمینی که به موفقیت ختم می‌شود (بخش دوم)
 • مترجم: حمید ذوالفقاری | منبع: ted

در مقاله قبلی؛ راجع به چهار مقوله زیر صحبت شد: الف) تیپ شما، فلسفه شما است ب) کاری که انجام می‌دهید برایتان مثل تفریح باشد و از آن لذت ببرید ج) تمرکز بر هدف واحد د) مقاومت در برابر ناملایمات (تاب آوری)

اکنون و در ادامه مقاله قبلی، قصد داریم شما را با سایر روش‌های تضمینی موفقیت، که با تمرکز بر صحبت‌های ریچارد سنت؛ دانشمند جامعه شناسی تنظیم شده است آشنا سازیم.

الف) اراده پولادین: 

الکساندرگراهام بل؛ مخترع تلفن معتقد است برای موفقیت باید تمام ذهن را متمرکز کرد؛ همانطور که پرتوهای نور تا زمانی که متمرکز نشوند چیزی را نمی‌سوزاند. اگر شما هم به دقت زندگی افراد موفق را بررسی کنید، خیلی زود متوجه می‌شوید که هر شخص موفقی پشتیواه‌ای قوی به نام اراده و پشتکار در وجود خود دارد که با کمک آن می‌تواند حرکت کند، در مقابل سختی‌ها و مشکلات تسلیم نشود و از نقطه A به نقطه B برسد.

اراده، به ما کمک می‌کند تا در شرایطی که دو انتخاب داریم، تصمیم درست بگیریم؛ یعنی در دو حالت مختلف زیر:

حالت اول؛ می‌توانیم به جای تلاش کردن برای رسیدن به چیزی که در حال حاضر نداریم، وقتمان را صرف تفریح و سرگرمی کنیم و به خود سخت نگیریم.

حالت دوم؛ ما با وجود همه موانع و مشکلات، سخت تلاش می‌کنیم تا به هدف خود برسیم؛ و تا زمانی که به موفقیت نرسیدیم، تسلیم نمی‌شویم.

افراد با اراده مورد دوم را انتخاب می‌کنند و با وجود همه پیچ و خم‌هایی که پیش‌رو دارند، به فکر رسیدن به اهدافشان هستند و تسلیم شرایط نمی‌شوند. به جرات می‌توان گفت یکی از  بزرگ‌ترین تفاوت‌های افراد موفق و ناموفق، میزان اراده آن‌ها در انجام کارها است.

یک جعبه ساکن را در نظر بگیرید. تا وقتی که ما به آن نیرو وارد نکنیم، از جای خود تکان نمی‌خورد؛ اما وقتی به آن نیرویی وارد می‌شود، جعبه جا به جا می‌شود. اراده نیز مثل همان نیرو محرک است که به ما کمک می‌کند تا حرکت کنیم و به اهدافمان برسیم.

اگر دو فرد با استعداد یکسان را برای انجام کاری انتخاب کنیم و موانعی نیز در مسیر انجام آن کار قرار دهیم، بدون شک شخصی کار را به سرانجام می‌رساند که با اراده‌تر باشد. دیل کارنگی؛ نویسنده و روانشناس آمریکایی می‌گوید: موفقیت در آرزوها؛ نسبت مستقیم دارد با قدرت اراده ما.

اراده قوی چیزی نیست که در عرض یک ساعت به دست بیاید؛ یعنی شما الان با خود بگویید: “من می‌خواهم از همین لحظه اراده قوی داشته باشم”این کار شدنی نیست.

در ادامه چند تمرین را به شما معرفی می‌کنم که می‌تواند به مرور تأثیر معجزه آسایی بر روی تقویت اراده شما داشته باشد:

یکی از روش‌های تقویت اراده؛ مقاومت در برابر خوردن خوراکی‌های مورد علاقه است! این تمرین، تأثیر معجزه آسایی بر روی سایر جنبه‌های اراده شما دارد!

به عنوان مثال؛ چند روز در هفته خوراکی مورد علاقه‌تان را پیش روی‌تان بگذارید و بعد در برابر وسوسه خوردن آن خوراکی مقاوت کنید. این کار به شدت اراده شما را تقویت می‌کند. کمی که در این تمرین جلوتر رفتید می‌توانید برای تقویت اراده خود چیزهایی سخت‌تر را انتخاب کنید که تا به حال اراده‌ای در برابر آن نداشتید مثل خوردن شیرینی، شکلات و یا هر چیز دیگر. بعد تلاش کنید تا در برابر وسوسه خوردن یا انجام آن کار مقاوت کنید. این تمرین می‌تواند اراده شما را به صورت چشم‌گیری افزایش دهد.

تمرین دیگری که به شما پیشنهاد می‌دهم از این قرار است؛ انجام دادن کارهایی که می‌دانید برایتان مفید است اما تا به حال به خاطر تنبلی به سراغ آن‌ها نرفتید! مثلاً روزانه بیست دقیقه ورزش کنید، یک رژیم غذایی سالم بگیرید، صبح‌ها زود از خواب بیدار شوید و یا مثلاً چربی‌های اضافی را از غذای روزانه‌تان حذف کنید.

انجام این کارهای به ظاهر کوچک می‌تواند به شما ثابت کند که شخص با اراده‌ای هستید و از عهده انجام هر کاری بر می‌آیید.

تمرین بعدی، تمرین هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی است. افرادی که برای انجام کارهای روزانه‌شان برنامه‌ریزی دارند و اهداف مشخصی برای خود تعیین کردند، نسبت به کسانی که اعتقاد دارند هر چه پیش آید خوش آید، افراد با اراده‌تری هستند و موفق‌تر عمل می‌کنند. اگر شما هدف‌هایتان را تعیین کنید، به خوبی متوجه می‌شوید که باید به کدام سمت حرکت کنید و احتمالاً می‌توانید مشکلات و موانع احتمالی را بررسی کنید. در این صورت مانع‌ها نمی‌توانند شما را از حرکت باز دارند.اما وقتی ندانید دقیقاً کدام سمت می‌خواهید بروید، با هر مانعی که رو به رو شوید، خیلی زود تسلیم می‌شوید و ترجیح می‌دهید کار را رها کنید و ادامه ندهید.

همواره سعی کنید برای خودتان نقشه راه دقیقی طراحی کنید و همه جوانب ممکن را مورد بررسی قرار دهید. اگر کشتی نداند به کدام سمت می‌رود، در دریا سرگردان خواهد ماند. وقتی شما هم ندانید دقیقاً باید به کجا بروید، در این حالت اراده کردن بی معنی است.

ب) ارائه خدمات ارزشمند:

اگر می‌خواهید انسان موفقی باشید و دیگران برای استفاده از خدمات شما در هر زمینه‌ای که مشغول به کار هستید، سر و دست بشکنند؛ سعی کنید خدماتی ارائه دهید که دیگران آن را ارائه نمی‌دهند.

مهم نیست در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید، محقق هستید یا معلم، هنرمند یا ورزشکار، شغل آزاد دارید یا کارمند اداره‌ای هستید؛ زمانی که شما نسبت به دیگران که شغل مشابه شما را دارند، حرف بیش‌تری برای گفتن داشته باشید، از هر نظر موفق‌تر خواهید بود. در حقیقت وقتی شما سعی کنید کارهایتان را به بهترین نحو ممکن انجام دهید، افراد بیش‌تری به سراغ شما می‌آیند و به زودی اسمتان سر زبان‌ها می‌افتد. در این حالت موفقت و پول سمت شما سرازیر می‌شود.

جوناس سالک؛ کاشف واکسن فلج اطفال حرف زیبایی می‌زند، او می‌گوید: پاداش کاری که خوب انجام شده است؛ فرصت کار بیشتر است.

اگر هدفی را دنبال می‌کنید و می‌خواهید در آن زمینه به موفقیت برسید حتماً سعی کنید که نسبت به دیگران حرف بیش‌تری  برای گفتن داشته باشید. این نکته را فراموش نکنید شاید مجبور باشید چند ساعتی بیشتر روی آن کار وقت بگذارید، یا شاید کار اضافه‌تری انجام دهید اما تأثیر این کارتان موقعیت‌های بیشتری سمت شما سرازیر خواهد شد.

اگر کار‌‌ آفرین هستید، سعی کنید بفهمید افراد با موقعیت مشابه شما کدام خدمات را ارائه نمی‌دهند، تا شما با ارائه آن خدمات بتوانید مشتریان بیش‌تری جذب کنید.

ذهنیتی که در ذهن دیگران نسبت به کار شما شکل می‌گیرد، موفقیت یا شکست شما را تضمین می‌کند.

من خودم از آن دسته آدم‌هایی هستم که به دیگران توصیه می‌کنم از این مغازه خرید کنید یا نکنید، به سراغ آن شرکت بروید یا نروید، برای نقاشی دیوارهای خانه‌تان کدام نقاش را خبر کنید و غیره. در حقیقت ذهنیتی که افراد در ذهن من شکل می‌دهند، تأثیر بسیار زیادی حتی بر روی اطرافیانم دارد زیرا من  به راحتی از شخص یا شرکتی تعریف می‌کنم یا این که احساس نارضایتی‌ام را اعلام می‌کنم. در حقیقت، من تنها شخصی نیستم که ذهنیتم را نسبت به ارائه خدمات افراد یا شرکت‌ها به دیگران منتقل می‌کنم احتمالاً شما هم همین طور هستید.

برای این که بتوانید خدمات بیش‌تری ارائه دهید چند راهکار به شما معرفی می‌کنم:

وضعیتی را که در آن قرار دارید، به دقت بررسی کنید. برای بررسی وضعیتتان این سؤال‌ها را از خودتان بپرسید:

 • چه خدمات بیشتری می‌توانم ارائه دهم تا مشتریان (جامعه هدفم) راضی‌تر باشند؟
 • نقاط ضعف کارم کجاست؟
 • آیا سعی می‌کنم که کارهایم را بی عیب و نقص انجام دهم و بهترین خدمات را به مشتریان و افرادی که با آن‌ها سر و کار دارم، ارائه دهم؟
 • در چه زمینه‌هایی تنبلی می‌کنم و کارها را سر سری انجام می‌دهم؟
 • ارتباط مؤثر من با جامعه هدفم چه میزان است؟
 • تا چه اندازه در کار خود از نوآوری و ایده‌های جدید استفاده می‌کنم؟
 • تا به حال چه فرصت‌هایی را به خاطر غیرحرفه‌ای بودن از خودم سلب کردم؟

و سؤالات مشابه این‌ها را می‌توانید در نظر بگیرید. سعی کنید خود را به چالش بکشید و جواب این سؤالات را صادقانه بدهید.

اکنون به فکر تغییر وضعیت باشید. سعی کنید در مورد کاری که انجام می‌دهید فکر کنید و تمام تلاش‌تان را به کار ببرید تا کاری متفاوت و خوب ارائه دهید. این نکته را هم به خاطر بسپارید بعد از این که در شغل یا حرفه‌تان مشهور شدید، سر زبان‌ها افتادید و از شما به خوبی یاد کردند، خدمات خود را کاهش ندهید و کیفیت کارتان را کم نکنید. این اشتباه مرگبار را هیچ گاه مرتکب نشوید!

ج) ایده‌پردازی کنید:

نوام چامسکی به زیبایی سخن می‌گوید! ما نباید به دنبال قهرمانان بگردیم، باید به دنبال ایده‌های خوب و قهرمان ساز باشیم! ایده‌ها در حقیقت هسته کار شما هستند و به شما مسیر را نشان می‌دهند. اگر ایده‌ای به ذهنتان رسید از کنار آن ساده عبور نکنید و سعی کنید به دقت آن‌ها را بررسی کنید شاید این همان فرصتی باشد که زندگی‌تان را زیر و رو کند.

آرتور سی کلارک؛ نویسنده و مخترع بریتانیایی معقتد است: هر ایده جدید از سه مرجله عبور می‌کند!

1- نمی‌تواند انجام شود. 2- احتمالاً می‌تواند انجام شود ولی ارزش انجام دادن ندارد. 3- از اولش هم می‌دانستم ایده خوبی است.

دنیای امروز دنیا ایده‌هاست. آدم‌هایی موفق‌تر هستند که از کنار ایده‌هایی که به ذهنشان می‌رسد بی تفاوت عبور نمی‌کنند. برخی از ما اعتماد به نفس کافی نداریم یا این که اطرافیان ما آدم‌ها شجاعی نیستند؛ به همین دلیل وقتی فکری به ذهن ما می‌رسد، با خود فکر می‌کنیم "بی‌خیال دختر! این یه فکر الکی و احمقانس"

اما اگر تاریخ را ورق بزنیم می‌بینیم پشت هر اختراع و چیز جدیدی که به وجود آمده یک ایده خنده‌دار برای آدم‌های آن زمان به چشم می‌خورد. در حقیقت بسیاری از اختراعات در شرایط زمان خود بسیار مضحک و خنده دار بودند. اما شخصی به خودش جرات داده و آن‌ها را اجرا کرده است.

وقتی ایده‌ایی به ذهنمان می‌رسد، لطف خدا شامل حال ما شده تا زندگی‌مان را تغییر دهیم و بهتر کنیم؛ حالا گوی و میدان در دست ماست که آیا می‌خواهیم این ایده‌ها را عملی کنیم یا این که به دلیل ترس، عدم اعتماد به نفس یا حرف دیگران قید انجام آن را می‌زنیم.

در این مسیر می‌توانید از آدم‌های مثبت اندیش و آگاه به شرایط کاری‌تان مشورت بگیرید. بعد از این مراحل به سراغ عملی کردن ایده‌تان بروید. از مشکلات و سختی‌های احتمالی نترسید و سعی کنید ایده‌تان را به مرحله اجرا بگذارید.

فراموش نکنید بعد از عملی کردن ایده‌تان شاید کم یا زیاد اذیت شوید و مجبور باشید سخت کار کنید، اما اگر شرایط سخت شد، راه بعدی ریچارد سنت مقاومت در برابر ناملایمت ها است که می‌تواند به شما کمک کند تا عملی کردن ایده‌تان را رها نکنید و به موفقیت برسید.

قرار نیست حتماً شما شبکه اجتماعی مثل تلگرام یا فیسبوک بسازید؛ ایده شما می‌تواند هر چیزی در هر زمینه‌ای باشد؛ فقط کافیست به خودتان اعتماد کنید و با عملی کردن ایده‌تان در مسیر موفقیت قدم بگذارید. اگر در پیاده کردن ایده‌هایتان با موانعی رو به رو شدید، قسمت بعدی و پایانی این سری مقالات به شما کمک خواهد کرد تا تسلیم نشوید. 

در این مسیر از افراد منفی باف دوری کنید. انسان‌های که افکار منفی دارند، با حرف‌ها و رفتار بدبینانه‌شان نیروی ما را برای تحمل سختی‌ها کم می‌کنند. بهتر است با افراد مثبت رفت و آمد کنید تا امیدتان به زندگی بیش‌تر شود و با قدرت‌تر در مسیر ایده پردازی به سوی اهدافتان حرکت کنید و تسلیم نشوید.

جمع بندی:

در دو مقاله‌ای که برای شما تهیه و تدوین شده بود؛ سعی بر آن شده بود که راهکارهای عملی (تضمینی) برای رسیدن به موفقیت برای شما معرفی گردد. این راهکارها عبارتند از:

 • تیپ شما، فلسفه شما است.
 • کاری که انجام می‌دهید برایتان مثل تفریح باشد و از آن لذت ببرید.
 • تمرکز بر هدف واحد
 • مقاومت در برابر ناملایمات (تاب آوری)
 • اراده پولادین
 • ارائه خدمات ارزشمند
 • ایده پردازی

پی‌نوشت:

این مطلب بصورت اختصاصی توسط تیم تولید محتوای آن‌آموز تالیف گریده است.

وب‌سایت آن‌آموز این مقاله را با عنوان “روش‌های تضمینی که به موفقیت ختم می‌شود (بخش اول)” در تاریخ 21 دی 1399 و با تالیف آقای حمید ذوالفقاری منتشر کرده است.

بخش اول این مقاله را می توانید از اینجا مطالعه بفرمایید.