همگام‌سازی با سال جدید؛ هفت گام برای بهترینِ خودتان بودن

  • زمان مطالعه: 14 دقیقه
  • |
  • تاریخ انتشار: 04 فروردین 1400
  • |
  • تعداد بازدید: 128
همگام‌سازی با سال جدید؛ هفت گام برای بهترینِ خودتان بودن
  • به قلم: حمید ذوالفقاری

درست از روزهای پایانی بهمن 1398 بود که با ورود کرونا؛ برنامه زندگی‌مان از دستمان خارج شد. در کنار غم از دست دادن عزیزانمان؛ احساس بی‌‌دفاع بودن؛ ناتوان بودن و ابهام ناشی از غیر قابل پیش‌بینی بودن زندگی را لحظه به لحظه لمس کردیم. از دیدگاه سایکوفیزیولوژی ذهن و مغز توانایی تحمل ابهام را ندارد و هر زمان ابهامی ایجاد می‌شود؛ نیمکره راست دست به کار می‌شود و سریع‌ترین پاسخ‌های لذت بخش را به عنوان واکنشی در برابر ابهام نشان می‌دهد! اما این نمی‌تواند مرحمی بر خاطر آزرده انسان کرونا دیده باشد! گویی کرونا آمده است تا ساختارهای پیش پیشانی و نواحی مدیریت هیجانات مغز ما را هدف قرار دهد! 

اکنون که بیش از یک سال و چندماه از آغاز کرونا می‌گذرد، به روزهای پایانی سال 1399 نزدیک شده ایم و سال جدید آغاز شده است. آیا وقت آن نرسیده که به جای احساس یاس و ناتوانی ناشی از کرونا ، آستین همت را بالا بزنیم و برای توسعه فردی خود برنامه‌ریزی صحیحی داشته باشیم؟ بهتر است اگر شرایط بیرونی را نمی‌توانیم تغییر دهیم؛ شرایط درونی خودمان را تغییر بدهیم! هم آسان‌تر است هم کم هزینه‌تر و هم ماندگارتر!

گام اول: رخدادهای مهم سال گذشته را لیست کنید

 چشمانتان را ببندید! ذهن‌تان را بر روی 10 مورد از مهمترین اتفاقاتی که در طول این سال برای شما رخ داد متمرکز نمایید. فیلتز ذهنی را کنار بگذارید! اتفاقات چه خوب و چه بد را لیست کنید! از هر کدام 5 مورد! با این کار کمک شایانی به حافظه کاری خود می‌کنید و حجمی عظیم از درگیری‌های ذهنتی‌تان را تخلیه می‌کنید! یادتان باشد اتفاقات شامل عواملی که از بیرون برای شما رقم خورده‌اند و شما نقشی در بروز و ظهور آن نداشتید نمی‌شود!

گام دوم: اکنون تحلیل کنید!

در طول یک سال اخیر، همگی ما روزهایی را پشت سر گذاشته ایم که فراز و نشیب زیادی داشته‌اند و در ذهن و فکر ما همیشه هستند. حالا موقع آن است که با قرار دادن عبارت «این رخداد چه تاثیری در زندگی من داشت؟» در جلوی هر یک از این خاطرات، زوایای مثبت و منفی نتایج آن را روی کاغذ بیاوریم و درباره آن‌ها کمی تامل کنیم. 

این تفکر را کنار بگذارید که شما نباید اشتباه کنید! همه ما در طول زندگی مرتکب اشتباه می‌شویم اما اشتباه کردن تنها در یک حالت جایز است! آن هم زمانی که از اشتباهات گذشته‌مان درس می‌گیریم، آنها را اصلاح می‌کنیم و رو به جلو حرکت می‌کنیم و مجددا اشتباهی رخ می‌دهد!

یادتان باشد هر سال حدود 52 هفته است. اگر بتوانیم از هر هفته زندگی سالانه خود، یک نکته سازنده برای زندگی استخراج کنیم، توانسته‌ایم قبل از شروع سال جدید، 52 راه را برای موفقیت در سال پیش‌رو، مد نظر خود قرار دهیم.

برای تحلیل به شما الگویی را معرفی می‌کنم! عادات بد، نشانه‌های رفتاری بد، پاداش‌های اشتباه را در رفتارتان مشخص کنید! از اینجا به بعدش را به دست یک کو یا یک روانشناس بسپارید.

گام سوم: زندگی هوشمند را جدی بگیرید!

 پردازش‌های ناهشیار منفی همیشه یکی از باگ‌های شخصیتی هر فردی است که انرژی روانی‌تان را مانند مصرف بنزین در خودروهای دهه 70 و 80 آمریکایی می‌بلعد! اینکه شما به آنها توجهی نمی‌کنید دلیل نمی‌شود که آنها انرژی شما را هدر ندهند! مقاوت در برابر زندگی هوشمند یکی از این باگ‌های رفتاری است که در برخی قشرهای جامعه مانند بزرگسالان بیشتر دیده می‌شود! بهتر است در این زمینه همگام باشید و حجم کارهای الکترونیکی تلمبار شده‌تان (پرداخت‌های اینترنتی، استعلام‌های اینترنتی، آموزش‌های الکترونیکی و غیره) را به دوش دیگران نیاندازید و عزت نفس خودتان را از بین نبرید!

دست به کار شوید! آموزش زندگی هوشمند را از مطالعه آموزش‌های اینترنتی شروع کنید! برای آن زمان صرف کنید و از جوان‌ترها در این زمینه کمک بگیرید! بر خلاف همه انتقادهایی که از زندگی هوشمند می‌شود بایستی با جرات این را گفت که این سبک زندگی به دلیل اینکه پردازش‌های شناختی عمیقی را می‌طلبد؛ در صورتی که به شیوه‌ای صحیح از آن بهره گرفته شود، می‌تواند در بروز زودرس علایم بیماری‌های عصب شناختی از بین برنده مانند از جمله آلزایمر، پارکیسنون، لقوه و غیره جلوگیری نماید.

گام چهارم: شخصی­‌سازی کنید.

همانطور که حرکت یک خودرو نیاز به نیروی محرکه انجین دارد؛ برداشتن اقدامات موثر و پایدار در زندگی هم نیاز به انرژی و انگیزه دارد! این انگیزه از دل احساس نیازی به نام "حس خوب ارزشمند بودن" می‌آید. برای اینکه در زندگی روزانه‌تان احساس ارزشمندی داشته باشید؛ نیاز هست برخی از اموراتتان را شخصی‌سازی کنید! شخصی‌سازی باعث می‌شود ارزش‌هایتان حفظ شود و انگیزه کار و اقدامات موثر در شما شکل بگیرد! میزکارتان را به شیوه‌ای که دوست دارید مرتب نمایید! رنگی که به آن علاقه‌مند هستید را بر روی دیوارهای اتاق تان به نقش و نگار درآورید، وسایل مورد علاقه‌تان را تهیه کنید، نوشیدنی‌های مورد علاقه‌تان را تهیه کنید، در انجمن‌هایی که علاقه‌مند هستید ثبت‌نام کنید! در یک کلام سبک زندگی سالم و منحصر به فرد خودتان را پیاده کنید.

گام پنجم: مهارت افزایی داشته باشید!

به یاد داشته باشیم هر چیزی که از جنس موفقیت است، نه «عدد» است و نه «عنوان» بلکه از جنس مهارت است. عناوین ناپایدارند و اعداد زودگذر. اگر شما پست مدیریتی یا معاونتی یا هر عنوانی از این قبیل را دارید یا در گذشته داشته‌اید، بسیار ارزشمند است. اگر شما صاحب اولین یا دومین برند تجاری، آموزشی، فرهنگی و غیره در زمینه کاری خود بوده‌اید یا هستید، بسیار جای تبریک و خرسندی دارد اما این‌ها ضمانتی برای ادامه موفقیت شما نخواهد بود. به یاد داشته باشید، موفقیت‌ها به واسطه مهارت‌ها کسب می‌شود. چهره‌های بسیار سرشناس دنیا، همواره یک نقطه مشترک داشته‌اند! آن‌ها همگی در کسب و کارشان مهارت‌های خاصی داشته‌اند که با چاشنی خلاقیت، باعث تبدیل آن‌ها به «ترین‌ها» شده است. دست کم اگر قصد بلند‌ پروازی هم نداشته باشیم، کسب مهارت به ما کمک خواهد کرد در زندگی شخصی و شغلی خود مسیری هموارتر داشته باشیم. این مهارت‌ها هنگام مواجهه با چالش‌های زندگی، به کمک ما خواهد آمد. سعی کنید در انتخاب مهارت مدنظر، حساسیت لازم را به خرج دهید و با افراد مجرب مشورت کنید. مهارت‌ها را منطبق بر شغل خود انتخاب کنید و همیشه در کسب مهارت، گوشه نگاهی به نیازهای اصلی (و نه خواسته های زودگذر) جامعه داشته باشید. 

گام ششم: شبکه ارتباطی خود را تقویت کنید

اکنون که سالی که گذشت را تحلیل کرده‌اید، موفقیت‌ها و شکست‌های خود را سامان‌دهی کرده‌اید و مهارت‌های اکتسابی مدنظر خود را برای سال آینده انتخاب کرده‌اید، همه چیز برای محکم کردن پایه‌های موفقیت در سال پیش رو مهیاست. یکی از مؤثر‌ترین روش‌ها برای تقویت موفقیت‌ها، تقویت شبکه‌های اجتماعی است. شبکه‌های اجتماعی مدنظر ما کاملا واقعی و حقیقی هستند. اگر گمان می‌کنید روزانه انرژی زیادی بابت ارتباط با دیگران از شما هدر می‌رود یا حتی باعث شده از مردم گریزان باشید، بدانید که شبکه اجتماعی خود را اشتباه انتخاب کرده‌اید. انرژی و زمان هریک از ما در زندگی محکوم به محدودیت است. در خوش‌‌ بینانه‌ترین حالت ممکن نیز ما نمی‌توانیم در ارتباطات‌مان رضایت همه افراد را به دست آوریم. پس بهتر است دست از گوشه‌گیری یا بی‌حوصلگی برداریم و با حفظ اصول و ظرافت‌های اخلاقی، شبکه‌های تعاملی پویایی را برای خود ایجاد کنیم. قبل از شکل‌دهی یا تقویت شبکه اجتماعی این سوالات را از خود بپرسید: "زمینه‌های مشترک من با فرد مد نظر در چه مواردی است؟ فرد مد نظر اولویت چندم شبکه تعاملی ماست؟ پس از شکل‌گیری شبکه، چه خواسته‌ها و درخواست‌هایی منطقی و چه انتظاراتی غیرمنطقی و خارج از اصول است؟"
 الگویی را در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهم! برای هریک از شبکه‌های مهم مد نظر خود (شبکه تفریح، شبه آموزش، شبکه کسب و کار، شبکه افراد معتمد و غیره) 5 نفر را در نظر بگیرید! در زمان‌های مختلف و به صورت مستمر ارتباط موضوعی‌تان را با ایشان حفظ کنید.

گام هفتم: از یک روان‌شناس، مشاور یا کوچ  مشورت بگیرید

اکنون که گام‌های یک تا شش را به خوبی برداشته‌اید، بسته موفقیت شما برای سال جدید شکل گرفته است. زمان آن رسیده است که برای تکمیل و تایید هر گام، از تجارب و تخصص روان‌شناسی متعهد، کمال بهره‌وری را داشته باشید. روان‌شناسان و مشاوران و کوچ‌های توسعه شخصی به شما کمک خواهند کرد گام‌های خود را به ترتیب و شمرده بردارید و پرتگاه‌های احتمالی در مسیر موفقیت‌تان را برایتان ترسیم خواهند کرد و روش‌های عبور ایمن از آنها را به شما خواهند گفت.آنها به شما کمک خواهند کرد به جای رسیدن به خوشحالی‌های آنی و زودگذر، به شادکامی‌های پایدار و مستحکم برسید.

جمع‌بندی:

هر چیزی که از جنس موفقیت است، نه «عدد» است و نه «عنوان» بلکه از جنس مهارت است. عناوین ناپایدارند و اعداد زودگذر .اکنون چشمانتان را ببندید! ذهن تان را بر روی 10 مورد از مهمترین اتفاقاتی که در طول این سال برای شما رخ داد متمرکز نمایید. فیلتز ذهنی را کنار بگذارید! اتفاقات چه خوب و چه بد را لیست کنید! عادات بد، نشانه‌های رفتاری بد، پاداش‌های اشتباه را در رفتارتان مشخص کنید! اگر بتوانیم از هر هفته زندگی سالانه خود، یک نکته سازنده برای زندگی استخراج کنیم، توانسته‌ایم قبل از شروع سال جدید، 52 راه را برای موفقیت در سال پیش‌رو، مد نظر خود قرار دهیم. برای اینکه در زندگی روزانه‌تان احساس ارزشمندی داشته باشید؛ نیاز هست برخی از اموراتتان را شخصی‌سازی کنید! شخصی‌سازی باعث می‌شود ارزش‌هایتان حفظ شود و انگیزه کار و اقدامات مؤثر در شما  شکل بگیرد! در طول این مسیر از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

به قلم:

دکتر حمید ذوالفقاری