چگونه با توجه به عادت‌های کسب شده در همه‌گیری کرونا، سال 2021 سالم‌تری داشته باشیم (بخش سوم)

  • زمان مطالعه: 9 دقیقه
  • |
  • تاریخ انتشار: 26 اردیبهشت 1400
  • |
  • تعداد بازدید: 142
چگونه با توجه به عادت‌های کسب شده در همه‌گیری کرونا، سال 2021 سالم‌تری داشته باشیم (بخش سوم)
  • مترجم: محمد کفائی | منبع: nytimes

چگونه از حباب اجتماعی ایجادشده در همه‌گیری کرونا سود ببریم.

این روزها حباب‌های اجتماعی به ما کمک کرده‌اند تا از پس محدودیت‌های همه‌گیری Covid-19 برآییم. بعنوان چالش سالم امروز، به حباب ایجادشده توسط خودتان نگاهی کرده تا انگیزه کافی برای داشتن یک زندگی سالم و شادتر را بدست آورید.

آیا حباب اجتماعی ایجادشده از شما محافظت می‌کند؟

در میان بسیاری از تجربه‌های کسب‌شده در سال 2020، قدرت دورهم آمدن یک گروه از دوستان قابل اعتماد در این شرایط را نباید دست­­­کم گرفت. در تابستانی که گذشت، تقریباً نیمی از شهروندان آمریکایی ادعا داشتند که در این دوران همه‌گیری یک حباب اجتماعی را برای خود تشکیل داده‌اند؛ به معنی یک گروه منتخب از دوستان و آشنایان که به آن‌ها در کنار آمدن با شرایط زندگی در این دوران کمک کند. همین همه‌گیری با تمام مشقت‌هایی که دربر‌داشت، به ما چیزی را آموخت که در بسیاری دیگر از فرهنگ‌ها یک اصل جا افتاده است؛ اینکه همین حباب‌های اجتماعی دوستان و آشنایان، می‌توانند زندگی سالم‌تر و شادتری را برایمان فرآهم کنند.

دن بوتنر، نویسنده National Geographic، عادات افرادی که در «مناطق آبی» زندگی می‌کنند را مورد مطالعه و بررسی قرار داده است. مناطق آبی، مناطقی در سراسر جهان بوده که تعداد بسیار زیادتر از حد معمول مردم، طول عمر بسیار بیشتری نسبت به متوسط طول عمر دیگر نواحی دارند. این مناطق شامل ساردینیا در ایتالیا، جزایر اوکیناوای ژاپن، لوما لیندا در کالیفرنیا، شبه جزیره نیکویا در کاستاریکا و ایکاریا در یونان می‌باشد.

دن بوتنر در این مطالعه دریافت که فرهنگ‌هایی که در آن امید به زندگی طولانی بالا می‌باشد، روابط اجتماعی قوی در آن ارزشمند قلمداد می‌گردد. به عنوان مثال در اوکیناوای ژاپن، که متوسط امید به زندگی برای زنان حدود 90 سال می‌باشد، افراد در دوران کودکی خود، نوعی ارتباطات یا شبکه اجتماعی به نام moai را تشکیل داده که گروهی متشکل از پنج دوست است که از یکدیگر پشتیبانی‌های اجتماعی، فکری، عاطفی و حتی مالی را برای تمام طول عمر خواهند داشت. همچنین اعضای هر یک از moai‌ها بر رفتارهای سلامت مادام العمر یکدیگر تأثیر می‌گذارند.

آقای بوتنر سعی کرد با بررسی و کار برروی چندین شهر، اثر moai را تکرار کند. به عنوان مثال، در ناپلز فلوریدا، 110 نفر را پیدا كرد كه قصد داشتند عادات غذایی خود را تغییر داده و بهبود بخشند و بر همین اساس گروه‌بندی آن‌ها بر اساس محله زندگی‌شان را آغاز کرد. وی می‌گوید اگر محله زندگی افراد خیلی دور از هم باشد، تمایلی به دوستی و وقت گذاشتن باهم نخواهند داشت. سپس وی سوالاتی راجع به علایق و ارزش‌های مشترك دربین افراد مطرح كرد؛ مانند اینكه آیا یك نفر فاكس نیوز را ترجیح می‌دهد و یا CNN را تماشا می‌کند، یا اینکه آیا تعطیلات ساحلی و پیاده‌روی در ساحل را دوست دارند یا نه و اینکه آیا در مراسمات کلیسا حضور پیدا می‌کنند و یا به موسیقی کانتری علاقه دارند یا خیر. افرادی که دارای علایق مشترک بودند و در نزدیکی یکدیگر نیز زندگی می‌کردند، moai‌های شامل 5 یا 6 نفری را تشکیل داده و سپس برای مهمانی و یا دورهمی‌های مورد نظر برنامه‌ریزی می‌کردند.

آقای بوتنر بیان می‌کند که این افراد پس از 10 هفته برنامه‌ریزی برای مصرف وعده‌های غذایی سالم، همگی گزارش دادند كه به غذاهای گیاهی بیشتری روی آورده‌اند و 67 درصدشان اذعان داشتند که از این طریق دوستان بیشتری پیدا کرده‌اند، 17 درصد کاهش وزن داشته، 6 درصد فشارخون خود را پایین آورده‌اند، 6 درصد قند خون پایین و نیز 4 درصد کلسترول خون پایین‌تر را گزارش کرده‌اند.

moai می‌تواند برای فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی یا تماشای پرندگان، پیگیری عادات غذایی سالم یا سرگرمی‌هایی مانند عکاسی شکل بگیرد. نکته اصلی برای ایجاد این گروه‌ها، یافتن افراد همفکر با ارزش‌ها و اهداف مشترک است و پس از تشکیل گروه، افراد تمایل دارند از راه‌های دیگر نیز از هم حمایت کنند. بعنوان مثال هنگامی که یکی از اعضای moai پیاده‌روی در جنوب کالیفرنیا به سرطان مبتلا شد، سایر اعضای گروه برای کمک در فرآهم آوردن وعده‌های غذایی و مراقبت‌ها و پرستاری خانگی وارد عمل شدند.

در حالی که زندگی در شرایط همه‌گیری کرونا بسیاری از برنامه‌­ریزی‌های اجتماعی ما را مختل کرده است، اما با این حال ما همچنان موارد و تجربیات زیادی را در حیطه دوستی آموخته‌ایم؛ مواردی مثل این که روی کدام دوستی‌ها می‌توانیم حساب باز کنیم و حتی اینکه به چه کسانی بیشتر از ظرفیت‌شان اهمیت می‌دادیم! حتی اگر در این روزها حباب اجتماعی برای خود ایجاد نکرده باشید، سال پیش‌ رو زمان خوبی برای تأملات اجتماعی جدید و شکل­دهی روابط دوستانه جدی با کسانی است که در طول این یکسال سخت حسابی در کنارتان بوده‌اند.

کلی مک گونیگال، روانشناس حوزه سلامت و مدرس دانشگاه استنفورد و نویسنده کتاب «لذت حرکت» می‌گوید: «این تنها پیوندها و ارتباطات اجتماعی‌مان نیست که اهمیت دارد، بلکه اتکا به هرچیز مهمی که درمورد روابط یاد گرفته‌ایم نیز اهمیت بالایی دارد. اینکه کدام روابط درطول دوران کرونا و به چه گونه‌ای ادامه پیدا کرده، از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. بعنوان مثال بشخصه کسانی که در این دوران همیشه جویای حال من بوده‌اند حتی اگر من گاهی مواقع خبری از آن‌ها نمی‌گرفتم، را از یاد نخواهم برد.»

آقای بوتنر خاطرنشان می‌کند زمانی که موضوع به تشکیل گروه‌های اجتماعی سالم برمی‌گردد، گاهی مجبور می‌شویم نوع دوستی‌ها را مجددا ارزیابی کرده و دوستانی را که با تمام سرگرم­ کننده بودنشان فایده­ای برای وضع زندگی ما ندارند را از دایره دوستی حذف کنیم. آقای بوتنر که آخرین کتاب منتشرشده وی «آشپزخانه مناطق آبی» است بیان می‌کند که: «قبلاً گروهی از دوستانی را داشتم که رفتارهای ناسالم زیادی دربین‌شان بود.»

«بودن در کنارشان احساس خوبی داشت، اما دوستی‌شان برای من خوب نبود. من فکر می‌کنم که اکنون در این روزها مهم است یک حباب دوستی جدید را برای خود ایجاد کنید؛ نمی‌گویم که دوستان قدیمی خود را کنار بگذارید. من می‌گویم بهتر است از افرادی که بعنوان دوست دور خود جمع کرده‌اید و قرار است از این به بعد سال‌های خوبی را با آن‌ها رقم بزنید و احیانا نمی‌خواهید عادات بد آن‌ها به شما منتقل شود، آگاهی داشته و آگاهانه انتخاب­شان کنید.»

روز سوم

یک حباب سلامتی تشکیل دهید

چالش امروز: سعی کنید این غلافی که در دوران همه‌گیری به دور خود کشیده‌اید را به یک حباب اجتماعی پایدار و متمرکز بر ارزش‌های مشترک و سلامتی بیشتر تبدیل کنید. در صورت لزوم به این حباب افرادی را اضافه یا از آن افرادی را کم کنید.

سازگاری حباب اجتماعی شکل گرفته را به چالش بکشید: حباب‌های سلامتی زمانی موفق‌ عمل می‌کنند که افراد نگرش‌ها، ارزش‌ها و اهداف مشابهی را دنبال کنند. احتمالا خودتان و افراد درون این حباب شکل‌گرفته از قبل درمورد موضوعاتی مانند فیلم‌های مورد علاقه، جاهایی که ترجیح می‌دهید تعطیلات را در آنجا بگذرانید و از این قبیل موضوعات شباهت‌ها و تفاهم‌هایی داشته‌اید. اکنون باید برروی وجوه اصلی شکل‌گیری این حباب‌ها یعنی سوالات پیرامون سلامت و سبک زندگی تمرکز کنید. بعنوان مثال در ماهی که گذشت، هر شخص به چه میزان در یک فعالیت سخت همکاری داشته؟ یا آیا فردی در گروه سیگار می‌کشد؟ میزان مصرف سبزیجات افراد در گروه چقدر است؟ مصرف شیرینی‌جات و مواد غذایی کم­ ارزش دربین افراد گروه چقدر است؟ و یا اینکه میزان مصرف الکل در گروه چقدر می­باشد؟

حباب اجتماعی خود را تقویت کنید: آیا حباب شما صرفا یک غلافی است که در دوران همه‌گیری به دور خود کشیده‌اید، و یا یک حباب اجتماعی دارای ارزش‌های مشترک است؟ پاسخ‌هایی که در چالش سازگاری حباب اجتماعی بدست آوردید به شما می‌گوید که آیا با افرادی همفکر و هم گروه شده‌اید که می‌توانند در دستیابی شما به سلامتی بیشتر کمک­رسان باشند یا خیر. اگر در گروه کسی هست که منفی‌گرایی می‌کند و یا عاداتی دارد که با سبک زندگی شما نمی‌خورد، حتما با او درمورد اهداف شکل‌دهی این حباب اجتماعی صحبت کنید. او را برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی­اش تشویق کرده و از او حمایت کنید. شاید بهتر باشد با اضافه کردن افراد جدیدی که می‌خواهند روی سبک زندگی سالم‌تر تمرکز داشته باشند، بتوانید کیفیت حباب اجتماعی خود را بالا ببرید.

یک هدف در زمینه سلامتی ایجاد کنید: با افراد گروه درمورد اهداف طولانی مدت در زمینه سلامتی صحبت کنید. آیا قصد دارید تا میزان تحرک و ورزش خود را بیشتر کنید؟ پس روزهایی را برای پیاده‌روی‌های گروهی در هفته برنامه‌ریزی کنید. آیا قصد داشته که قند خون خود را کاهش داده و به خوردن غذاهای گیاهی روی بیاورید؟ دستورالعمل‌های پختن اینگونه وعده‌های غذایی را با افراد گروه به اشتراک بگذارید و باهم دوره‌های کلاس‌های آشپزی مجازی را بردارید و یا تمرینات 7 دقیقه‌ای که در حالت ایستاده انجام می‌شوند را با یکدیگر انجام دهید. اگر همگی ساعت هوشمند دارید، آن‌ها را باهم همگام‌سازی کرده تا بتوانید تعداد قدم‌های ثبت‌شده را به اشتراک بگذارید. حتی اگر بخاطر محدودیت‌های دوران کرونا امکان ملاقات حضوری برایتان فراهم نیست، در حال حاضر می‌توانید از اهداف سلامتی همدیگر حمایت کرده و زمانی که دوباره امکان دورهمی حضوری فرآهم بود، این اهداف‌ها را توسعه دهید.

آقای بوتنر بیان می‌کند: «زمانی که یک دوست خوب را پیدا کردید، این دوستی می‌تواند یک ماجراجویی مادام‌العمر برایتان باشد. برای افرادی مثل من که در دوران میانسالی خود هستند، تاثیر داشتن دوستان خوبی که تصورشان از سرگرمی‌ داشتن فعالیت و تحرک بدنی است، و ایده آن‌ها از یک وعده غذایی سالم شامل سبزیجات می‌شود، یا اینکه در روزهای بد زندگی‌تان به شما اهمیت داده و در کنارتان هستند و بهتر از آن، می‌توانید با آن‌ها گفت و گو‌های معناداری داشته باشید، از مصرف هرگونه دارو و قرص‌های مکمل بهتر است. این بهترین نوع از مداخلات روابط اجتماعی است که می‌توانید برروی آن سرمایه گذاری کنید، زیرا یک سرمایه گذاری طولانی مدت بوده و تأثیر قابل­ توجهی بر سلامتی، تندرستی و آسایش شما دارد و برایتان یک زندگی خوب و احساس رضایت خاطر را فرآهم خواهد آورد.»

پی‌نوشت:

این مطلب که با عنوان‌ "How to Get More From Your Pandemic Bubble" در ماه ژانویه 2021 توسط Tara Parker-Pope در وبسایت نیویورک تایمز nytimes منتشر گردیده است، توسط تیم تولید محتوای آن‌آموز جمع‌آوری و ترجمه شده است.

وب‌سایت آن‌آموز این مقاله را با عنوان “چگونه با توجه به عادت‌های کسب شده در همه‌گیری کرونا، سال 2021 سالم‌تری داشته باشیم (بخش سوم)” در تاریخ 28 اردیبهشت 1400 و با ترجمه آقای محمد کفائی منتشر کرده است.