چگونه با توجه به عادت‌های کسب شده در همه‌گیری کرونا، سال 2021 سالم‌تری داشته باشیم (بخش پنجم)

  • زمان مطالعه: 10 دقیقه
  • |
  • تاریخ انتشار: 19 خرداد 1400
  • |
  • تعداد بازدید: 129
چگونه با توجه به عادت‌های کسب شده در همه‌گیری کرونا، سال 2021 سالم‌تری داشته باشیم (بخش پنجم)
  • مترجم: محمد کفائی | منبع: nytimes

قدرت و لذت آماده بودن

یکی از تجربه‌های مهم سال 2020 که کسب شده، این است که داشتن آمادگی برای مواجهه با یک بحران سلامتی، می‌تواند بهترین کاری باشد که می‌توانیم برای افرادی که دوستشان داریم انجام دهیم. چالش سالم امروز به شما چگونگی این آماده بودن را توضیح می‌دهد. 

در اوایل همه‌گیری کرونا، همیشه به این فکر می‌کردم که چه بلایی سرم خواهد آمد اگر بطور جدی به کرونا مبتلا شده و مجبور شوم در بیمارستان بستری شوم. بزرگترین نگرانی من سگ و گربه‌ام بودند! چونکه قول مراقبت از آن‌ها را به یکی از دوستانم داده بودم.

اما بعدا حتی بیشتر هم به این قضیه فکر کردم. اینکه چه کسی درصورت بستری شدن و غیاب من، صورتحساب‌ها را پرداخت خواهد کرد؟ اینکه آیا می‌خواهم پزشکان برای هرچه زودتر سرپا شدنم اقدامات اساسی و شدید را برروی من انجام دهند و یا حتی خدایی ناکرده مرا درون دستگاه تنفس مصنوعی قرار دهند؟ و اینکه خانواده‌ام در مورد سلامتی من چه تصمیمی خواهند گرفت؟ حتی فهمیدم که ابتدایی ترین برنامه‌ریزی‌های آماده‌سازی دخترم برای دانشگاهش را هنوز انجام نداده‌ام و اگر مریض شوم چه مسئولیت‌هایی که بر سر او آوار نخواهد شد!

اگرچه که هیچ روزنه‌ی امیدی در این بحران همه‌گیری کرونا وجود ندارد، اما سال 2020 ارزش آماده بودن برای چنین مواقعی را به همه ما نشان داده است. در روزهای ابتدایی همه‌گیری کرونا، همگی به هر نحوی میزان ترس و استرس خود از شرایط را نشان دادیم؛ شروع کردیم به احتکار هر چیزی که ضروری بنظر می‌رسید، مانند مواد غذایی و موارد بهداشتی مانند دستمال‌های کاغذی یا توالت و یا حتی ماسک! تا بلکه با این کار برای تعطیلی‌های طولانی مدت احتمالی آماده باشیم. اما خب، برنامه‌ریزی قبلی برای این مدل شرایط‌ها که غیر قابل اعتماد می‌باشند خود استراتژی بهتری نسبت به انبار کردن و احتکار است. شاید بهترین کاری که می‌توانید در این مواقع برای عزیزان خود کرده باشید این است که دفترچه بیمه‌های خانواده خود را برای شرایط اضطراری آماده و به روز نگه داشته باشید.  

جالب اینجاست که زمانی که به این بحران جدی بهداشتی فکر می‌کردم و می‌خواستم راهنمایی‌هایی در این زمینه به دخترم ارائه دهم، اصلا کار سختی نبود و درواقع امری شادی‌آور و هیجان‌انگیز بود! از پروسه نوشتن وصیت‌نامه و زیست خواست* خود بعنوان فرصتی استفاده کردم تا درمورد ارزش‌ها و امیدهایم برای زمان پیرشدن و چیزهایی که ارزش زندگی را بالا می‌برند فکر کنم. این کار به نوعی آینده­‌نگری بحساب می‌آمد و نیز کمکی به دخترم که درحال سپری کردن یکی از سخت ترین لحظات زندگی‌اش بود.

برای تکمیل کارهای یاد­شده به کمی تأمل و زمان نیاز است. همانگونه که درحال نوشتن موارد لازم برای تصمیم گیری درمورد سلامتی خود بودم، همزمان می‌خواستم برای شرایطی که اکنون توان متصور شدنش را ندارم نیز نکاتی را بنویسم. به آن فکر کردم و بهترین راهی که برای انجام این کار پیدا کردم این بود که افکارم را سرجمع کرده و راجع به ارزش‌های زندگی خودم تا به اکنون، و درمورد آنچه که می‌خواهم دخترم در مواقع انتخاب‌های دشواری که تعیین کننده کیفیت زندگی می‌باشد به آن فکر کند، نوشتم. تمام این پروسه نوشتن یک تمرین نشاط آور برای من بود که خوشبختی‌های زندگی‌ام را بیادم می‌آورد. گزیده‌ای از نوشته‌های شخصی‌ام را در ادامه آورده‌ام: 

برای من زندگی با داشتن توانایی خواندن، نوشتن و لذت بردن از دنیای پیرامونم، فوق‌العاده است. اگر زندگی پس از پروسه درمانی باعث گردد تا برای مدت نامعلومی برروی تخت دراز بوده و نیاز به مراقبت‌های شبانه‌روزی داشته باشم، بهتر است بدانید که این آن زندگی نیست که می‌خواهمش. همانطور که طبق زیست خواست من، این تصمیمات مراقبتی را برایم می‌گیرید، باید بگویم متاسفم که در این شرایط قرار گرفته‌اید. اما این را بدانید که زندگی قبل از کرونای من، یک زندگی شگفت‌انگیز و شاد همراه با عشق  و ماجراجویی بسیار بود! 

با این اوصاف برای چالش سالم امروز، شما را تشویق می‌کنم تا با نوشتن و تهیه یک زیست خواست و پیگیری سایر اسناد بهداشتی و درمانی برای حمایت از خانواده خود در این شرایط بحرانی، از فرصت آماده شدن بهره ببرید. 6 مرحله ساده برای انجام این چالش در ادامه توضیح داده­ شده است.

روز پنجم

یک دفترچه برای مواقع بحرانی درست کنید.

یک پوشه یا کلاسور داشته باشید: با اینکه باید از همه اسناد مهم خود یک نسخه اسکن دیجیتالی داشته باشید، داشتن یک پوشه یا کلاسور اسناد فیزیکی که خانواده در شرایط بحرانی بتواند سریعا به آن دسترسی داشته باشد نیز ایده بسیار خوبی است. بشخصه یک کلاسور سه حلقه‌ای قشنگ را انتخاب کرده و در قفسه کتاب‌هایم قرار داده‌ام طوری که کاملا جلوی دید باشد و به چشم بیاید؛ تا اگر شخصی به آن احتیاج پیدا کرد زحمتی برای پیدا کردنش نباشد. بد نیست که نسخه‌ای دیگر از این اسناد مهم را در یک گاوصندوق ضدحریق هم نگهداری کنید و یا اینکه یک نسخه از آن را به یک دوست یا وکیل معتمد بدهید و اسکنی از آن را درون لپتاپ خود داشته باشید.

از چک لیست استفاده کنید: یک چک لیست برای فهرست کردن موارد ضروری مانند اطلاعات پزشکی، بیمه، موارد مالی و درخواست‌ها تهیه کرده تا در شرایط بحرانی اعضای خانواده بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. بسیار مهم است که اعضای خانواده و عزیزان شما بدانند که این چک لیست و اسناد مهم در کجا نگهداری می‌شوند؟ بسیاری از این اسناد مهم که درمورد چگونگی مراقبت از شما درحین ابتلای به کرونا و یا وصیت‌نامه شما می‌باشند، نیاز به شاهد و احتمالا محضر خواهد داشت.

زیست خواست خود را بنویسید: زمانی که بیمار شده و قادر نبوده و صلاحیت نداشته تا درمورد شرایط پزشکی خود تصمیم بگیرید، و عملا برای مراقبت‌های درمانی به نفر دیگری احتیاج دارید، نوشتن یک زیست خواست و منصوب کردن شخص دیگری برای تصمیمات مراقبت‌های درمانی امری مهم و واجب می‌باشد. اگر از قبل این فرم را تهیه نکرده باشید و کسی را برای تصمیم گیری موارد درمانی انتخاب نکرده باشید، در هنگام بحران سلامتی، این خانواده شما خواهند بود که مسئولیت مراقبت از شما و گرفتن تصمیم‌های درمانی مهم را خواهند داشت حتی اگر به خواست شما نباشد. علاوه بر داشتن یک کپی از این فرم درخواست، می‌توانید در صورت داشتن وکیل یا ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی، کپی دیگری از این فرم را در اختیار آن‌ها نیز قرار دهید.

صحبت‌های لازم را انجام دهید: درباره تصمیمات گرفته شده خود با فردی که قصد دراختیار گذاشتن امور به وی را دارید صحبت کنید و اطمینان حاصل کرده که این فرد یا اشخاص از محل اسناد باخبر باشند. در یک مطالعه صورت گرفته در بنیاد خانواده کایزر (Kaiser Family Foundation) گزارش شده است که فقط 56 درصد بزرگسالان آمریکایی در مورد الویت و ترجیحات مراقبت‌های بهداشتی خود گفتگوی جدی داشته‌اند، 27 درصد از این افراد ترجیحات مراقبت‌های بهداشتی خود را نوشته و فقط یک مورد از هر 10 نفر با  ارائه دهنده خدمات بهداشتی در مورد ترجیحات مراقبت‌های بهداشتی گفتگو داشته‌اند. برای دریافت راهنمایی و نکات بیشتر، بهتر است به کتاب «زمان مناسب گفتگو، همین حالاست» (The Time for The Talk Is Now) نوشته دکتر Laura Schellenberg Johnson، پزشک موسسه EvergreenHealth در کرکلند واشنگتون مراجعه کنید. برای اینکه به عزیزانتان پشتیبانی بیشتری را ارائه داده باشید، جمله «صحبت ضروری» را به چک لیست خود اضافه کنید.

اسناد حقوقی‌تان را سرجمع کنید: اسناد حقوقی مهم خود و خانواده‌تان را به کلاسور اضافه کرده تا در شرایط اضطراری یافتن آن‌ها برای خانواده و عزیزان دشوار نباشد (اصل این اسناد را در یک صندوق امانات، یا که نزد وکیل خود و یا در یک گاوصندوق ضدحریق نگه دارید). اگر بعد از مرگ وصیت نامه‌ای نداشته باشید، دادگاه در مورد نحوع تقسیم و توزیع اموال و دارایی و سایر موارد تحت تملک شما تصمیم خواهد گرفت. انواع خدمات حقوقی آنلاین وجود داشته که در این زمینه به شما مشورت خواهند داد. اخیراً ستون Wealth Matters در روزنامه نیویورک تایمز در مورد اینکه چگونه با انجام اکثر کارها از قبل توسط خودتان، راهی آسان‌تر و ارزان‌تر برای تهیه یک وصیت‌نامه داشته باشید، را توضیح داده است.

همکار من جان شوارتز تجربیات خود در زمینه اینکه «درنهایت وصیت‌نامه خودم را نوشتم» را با من به اشتراک گذاشت. دادن یک وکالت‌نامه با دوام برای امور مالی­تان به یک شخص تعیین‌شده، به این فرد اجازه داده تا در شرایط لازم به امور مالی شما دسترسی داشته باشد. می‌توانید برای این کار فرم‌های رایگان را بصورت آنلاین پیدا کرده و یا با هزینه‌ای اندک از سایت‌هایی مانند LegalZoom یا Nolo راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

حساب‌ها و گذرواژه‌های آنلاین خود را فراموش نکنید و درجایی یادداشت­شان کنید. اکثر مراقبان بزرگسالان به این مشکل برمی‌خورند که مجوز قانونی یا رمز عبور برای دسترسی به حساب‌های آنلاین مانند حساب‌های نرم افزاری، بانک‌ها، کارت‌های اعتباری و حساب‌های شبکه‌های اجتماعی را ندارند. راه‌حل این مشکل این بوده که اکنون یک طرح اموال و دارایی دیجیتال برای خود ایجاد کنید. اینگونه فکر کنید که ترجیح می‌دهید دوستان فضای مجازی شما (توییتر، فیس بوک، اینستاگرام) چه موارد ضروری را در زمان مریض شدن و یا هر شرایط اضطراری دیگر باید بدانند.

* زیست خواست به سندی گفته می‌شود که به یک نماینده وکالت داده شده تا در شرایطی که قادر به تصمیم­‌گیری در خصوص مسائل درمانی خود نمی‌باشید، این فرد به جای شما تصمیم­‌گیری کند.

پی‌نوشت:

این مطلب که با عنوان‌ "The Power (and Joy) of Being Prepared" در ماه ژانویه 2021 توسط Tara Parker-Pope در وبسایت نیویورک تایمز nytimes منتشر گردیده است، توسط تیم تولید محتوای آن‌آموز جمع‌آوری و ترجمه شده است.

وب‌سایت آن‌آموز این مقاله را با عنوان “چگونه با توجه به عادت‌های کسب شده در همه‌گیری کرونا، سال 2021 سالم‌تری داشته باشیم (بخش پنجم)” در تاریخ 19 خرداد 1400 و با ترجمه آقای محمد کفائی منتشر کرده است.