چگونه با توجه به عادت‌های کسب شده در همه‌گیری کرونا، سال 2021 سالم‌تری داشته باشیم (بخش ششم)

  • زمان مطالعه: 10 دقیقه
  • |
  • تاریخ انتشار: 01 تیر 1400
  • |
  • تعداد بازدید: 86
چگونه با توجه به عادت‌های کسب شده در همه‌گیری کرونا، سال 2021 سالم‌تری داشته باشیم (بخش ششم)
  • مترجم: محمد کفائی | منبع: nytimes

اگر امسال قصد ایجاد یک عادت سالم در خود را دارید، به دنبال یک دوست مراقب و مسئولیت‌پذیر باشید! 

خیلی مهم نیست که آیا درحال حاضر شخصی دارد برنامه‌ها و اهداف از پیش تعیین شده‌مان را به ما یادآوری می‌کند و یا اینکه این کار را یک اپلیکشن هوشمند گوشی انجام می‌دهد؛ مهم این است زمانی که کسی یا چیزی مراقب اهداف و برنامه‌ریزی‌های ما باشد ( حتی اگر این مراقب توسط خود ما صورت گیرد)، انتخاب‌های بهتری را در راستای رسیدن به اهداف و برنامه­‌یزی‌ها خواهیم داشت.

اگر قصد دارید در سال پیش‌روی خود تغییرات مثبتی را در زندگی‌تان ایجاد کنید، بهتر است که برنامه‌ریزی برای این تغییرات را بر پایه و اساس تجربیات و درس‌هایی که در سال 2020 آموختید ایجاد کنید؛ به این معنا که خود را مسئول رسیدن به این اهداف دانسته و مسئولیت‌پپذیر باشید.

مفهوم پاسخگویی، چه در برابر خود و چه در برابر دیگران، قسمت مهمی از تجربیات و دروس آموخته در زمان همه‌گیری کرونا بوده است. اینکه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در اطرافیان و درمقیاس بزرگتر جامعه، باید در همراه داشتن و زدن ماسک بر صورت، محدود کردن رفت و آمد‌های خود و نیز حفظ و رعایت فاصله‌های اجتماعی پاسخگو و مسئولیت‌پذیر باشیم.

با این حال، پاسخگویی و مسئولیت‌پذیر بودن همچنین می‌تواند به شما در رسیدن به اهداف سلامتی‌تان کمک کند. گرچن روبین، نویسنده کتاب «بهتر از گذشته»، در مورد شکل‌گیری عادت‌های سالم، بیان می‌کند که پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری ، ابزاری مهم برای ایجاد و ترک عادات در فرد می‌باشد.

پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری زمانی که از بیرون شکل بگیرد و به اصطلاح فرد برای داشتن احساس مسئولیت‌پذیری، از محیط پیرامون خود نوعی اجبار احساس کند، بهترین عملکرد را درپی خواهد داشت. برای مثال می‌توان برای شکل‌دهی یک عادت غذایی سالم، هر روز خود را ملزم کنید تا با دوست خود در مورد این موضوع صحبت و مشورت کرده باشید. یا برای اینکه اطمینان حاصل کنید که در این شرایط همه‌گیری کرونا و در خانه ماندن‌ها، از تحرک کافی برخوردار بوده و ورزش می‌کنید، چیدن یک برنامه پیاده‌روی روزانه با دوست خود و یا تنظیم یک برنامه تمرینی مشخص با مربی شخصی‌تان می‌تواند کارساز واقع گردد. در شرایط حاد که می‌دانید به احتمال بسیار زیاد تنبلی­تان خواهد شد و طبق برنامه‌ریزی پیش نخواهید رفت، می‌توانید با اعلام برنامه یا قصد خود در یک شبکه اجتماعی، برای خود یک پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری عمومی را ایجاد کنید!

اگر ترجیح می‌دهید که فقط خودتان باعث بوجود آمدن مسئولیت‌پذیری بوده و در مقابل خود پاسخگو باشید، می‌توانید از اپلیکیشن‌های هوشمندی که برنامه‌هایتان را بطور روزانه به شما یادآوری می‌کنند و یا با پوشیدن یک ساعت هوشمند برای پیگیری عادت‌های ورزشی خود، این پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری را برای خودتان ایجاد کنید. حتی در ساده ترین حالت ممکن می‌توانید خود را مجبور کنید تا در یک دفترچه، برنامه‌های روزانه و شرح حال انجام دادن این برنامه‌های روزانه خود را بنویسید و اینگونه توقع خود از پیگیری برنامه‌ها و اهداف­تان را بالا ببرید.

خانم روبین می‌گوید: «زمانی که فردی یا چیزی مراقبت ما و برنامه‌ریزی‌هایمان باشد، در انجام و پیاده‌سازی این برنامه‌ها عملکرد بهتری خواهیم داشت. حتی اگر این فرد مراقب، خودمان باشیم!»

نتایج یک مطالعه صورت گرفته برروی 704 نفر در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی در سال 2018 که این افراد در یک اپلیکیشن آنلاین کاهش وزن 15 هفته‌ای ثبت‌نام کرده بودند، نشان داد که شرکت کنندگانی که همراه با یک دوست مراقب در این برنامه شرکت کرده بودند کاهش وزن و کاهش دور کمر بیشتری نسبت به افرادی که این دوره را بدون حمایت یک دوست مراقب گذرانده بودند، داشتند.

بنابراین برای چالش سالم امروز، در مورد برنامه و هدفی که می‌خواهید به آن دست یابید فکر کرده و بر اینکه چگونه می‌توانید خود را در قبال این هدف پاسخگو و مسئول بدانید تمرکز کنید. در ادامه چند پیشنهاد برای چگونگی انجام این کار را برای شما آورده‌ایم.

روز ششم

یک برنامه پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری برای خود ایجاد کنید.

هدف شما از سال 2021 چیست؟ آیا می‌خواهید عادت‌های غذایی خود را عوض کرده و آن را بهبود ببخشید؟ یا اینکه می‌خواهید به وزن ایده‌آل خود رسیده و کاهش وزن داشته باشید؟ یا شاید هم فقط می‌خواهید به برنامه‌ها و پروژه‌های نیمه‌کاره خود رسیده و آن‌ها را به اتمام برسانید؟ در هر صورت، اگر از کمک و راهنمایی دیگران استفاده کنید احتمال موفقیت شما در پیگیری این برنامه‌ها بیشتر خواهد بود.

یک دوست مراقب یا مسئولیت‌پذیر پیدا کنید: فردی را برای این کار انتخاب کرده که ترجیحا خودش بخواهد به هدف مشابه‌ای برسد و با او سر این اهداف برنامه‌ریزی کنید. این مسئولیت‌پذیری می‌تواند به صورت یک قرار پیاده‌روی برای یک یا دوبار در هفته باشد. یا اینکه می‌تواند به صورت پیامک دادن‌های روزانه برای چک کردن وضعیت رژیم و عادات غذایی یکدیگر و یا حتی یک تماس تصویری برای پیگیری و راست و ریست کردن وضعیت ناتمام یک پروژه با همدیگر باشد.

دکتر تیم چرچ، متخصص سرشناس ورزش و چاقی و پزشک ارشد برنامه Naturally Slim، که یک برنامه بهداشت رفتاری مبتنی بر اپلیکیشن در دالاس می‌باشد، بیان می‌کند: «برخی از مردم نسبت به اهداف و برنامه‌های خود بسیار پاسخگو و مسئولیت‌پذیر هستند، اما نه اکثر مردم! در طول سال‌های همکاری و مطالعه من با هزاران نفر، دریافتم که فقط یک چیز بیشتر از هر مورد دیگری باعث ایجاد مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی افراد نسبت به خود و اهدافشان می‌شود؛ اگر که می‌خواهید افراد را به انجام کاری وادار کرده و باعث شود اهداف و برنامه‌های خود را پیگیری کنند، باید یک دوست بعنوان مراقب و انگیزه‌دهنده در کنارشان باشد.»

در حالی که وجود یک دوست پیگیر و مراقب در اکثر اوقات می‌تواند فشاری مضاعف بر حوصله و اراده فرد وارد کند، اما نکته اصلی در این امر تمرکز بر رفتار است، نه موفقیت یا شکست فرد. برای مثال، اگر دوست شما در تلاش است تا وزن خود را کاهش دهد، برروی مقدار وزنی که قرار است کم کند تمرکز نکنید و درعوض بر روی تشویق کردن فرد به انجام خود عمل تحرک داشتن تمرکز داشته باشید. در عوض مراقبش بوده و به او یادآوری کنید که هر آنچه را که در وعده‌های غذایی‌اش خورده است یادداشت کند و بجای غذاهای ناسالم، خوردن میوه و سبزیجات را به وعده‌های خود اضافه کند. همچنین می‌توانید به او مزایای وزنه زدن منظم در خانه را بگویید، البته نیازی نیست که پیگیر نیتجه باشید. اگر دوست شما خود را از بابت خوردن زیادی سرزنش می‌کند، درباره مواردی که باعث پرخوری احساسی می‌شود با او صحبت کنید.

دکتر چرچ بیان می‌کند: «بودن یک دوست یا شریک مراقب و پاسخگو در این مواقع در کنارتان، مشکل‌گشای بسیاری از مشکلات اهدافی‌تان و نیز شریک بودن همین دست آوردهای کوچک با یکدیگر است. در مواقعی که نیاز به مراقبت و انگیزه دادن به یک دوست برای دنبال کردن اهدافش می‌باشد، قضاوت کردن در مورد عملکرد او، سریع‌ترین راه از بین بردن تمام تلاش‌های صورت گرفته می‌باشد. درحالت عادی مردم به اندازه کافی به خود سخت می‌گیرند، دیگر نیازی نیست که شما هم بخواهید بر آن‌ها سخت­گیر باشید!»

از یک اپلیکیشن برای یاددآوری استفاده کنید: استفاده از اپلیکیشن‌ها یک راه عالی برای ایجاد یادآوری‌های روزانه است. اپلیکیشن‌های مراقبه و مدیتیشن مانند Headspace و Calm بطور روزانه برای شما یادآوری می‌فرستند و میزان پیشرفت شما را پیگیری می‌کنند. اپلیکیشن کاهش وزن Noom از شما می­خواهد تا برنامه‌های خود را هر روز برای چند دقیقه چک کرده و تمرینات خود را انجام دهید و آنچه که در وعده‌های غذایی‌تان مصرف کرده‌اید را پیگیری کنید. اپلیکیشن هوشمند Fitbit نیز تعداد قدم‌های شما را می‌شمارد و خود را با میزان تحرک بدنی شما همگام‌سازی کرده و در زمان لازم به شما یادآوری می‌کند که باید از جای خود بلند شده و تحرک داشته باشید.

بطور مرتب برای خود یادآوری‌هایی را تنظیم کنید: هنگامی ‌که اهداف و برنامه‌های سلامت خود را تعیین کردید، با ایجاد تعدادی یادآوری در تقویم گوشی هوشمند خود و یا مارک کردن برروی تقویم دیواری­تان، خود را در رسیدن به این اهداف مسئول و پاسخگو بدانید. برای انجام این کار برنامه پیاده‌روی در ساعات استراحت خود و یا حتی بطور منظم، یا تعیین چک­آپ‌های روزانه و هفتگی برنامه‌ها و اهداف با یک دوست مراقب و مسئولیت‌پذیر را برنامه‌ریزی کنید.

در ساده‌ترین راه ممکن، با اعلام برنامه یا قصد خود در یک شبکه اجتماعی، برای خود یک پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری عمومی ایجاد کنید: اینکه در شبکه‌های اجتماعی به دوستان و آشنایان خود بگویید که مصرف غذاهای بسته‌بندی شده و فرآوری شده را کم کرده‌اید، و یا اینکه هر بار بعد از اتمام کلاس ورزش خود از آن توییت ارسال کنید، می‌تواند مسئولیت‌پذیری و خودپاسخگویی مجازی را برایتان ایجاد کند. با خود متعهد شوید که هر بار برنامه‌ای را انجام داده یا هدفی را به اتمام رساندید، وضعیت آن را در فیسبوک، اینستاگرام، توییتر یا سایر برنامه‌های اجتماعی دیگر به اشتراک گذاشته و احساسات خود را از به اتمام رساندن این اهداف با دیگران به اشتراک بگذارید. وقتی اهداف و برنامه‌ها و نیز پیگیر بودن خود را در رسانه‌های اجتماعی اعلام می‌کنید، احتمالش هست که فرد یا دوستی همفکر و هم‌هدف پیدا کرده که بخواهد به برنامه شما پیوسته و از شما پشتیبانی کند.

پی‌نوشت:

این مطلب که با عنوان‌ "To Create a Healthy Habit, Find an Accountability Buddy" در ماه ژانویه 2021 توسط Tara Parker-Pope در وبسایت نیویورک تایمز nytimes منتشر گردیده است، توسط تیم تولید محتوای آن‌آموز جمع‌آوری و ترجمه شده است.

وب‌سایت آن‌آموز این مقاله را با عنوان “چگونه با توجه به عادت‌های کسب شده در همه‌گیری کرونا، سال 2021 سالم‌تری داشته باشیم (بخش ششم)” در تاریخ 1 تیر 1400 و با ترجمه آقای محمد کفائی منتشر کرده است.