روش‌های تضمینی که به موفقیت ختم می‌شود (بخش اول)

  • زمان مطالعه: 8 دقیقه
  • |
  • تاریخ انتشار: 20 بهمن 1399
  • |
  • تعداد بازدید: 152
روش‌های تضمینی که به موفقیت ختم می‌شود (بخش اول)
  • مترجم: حمید ذوالفقاری | منبع: ted

تاکنون به این فکر کرده‌اید که دیگران با شما چگونه برخورد می‌کنند؟ آیا از رفتاری که با شما می‌شود رضایت دارید؟ تا حالا شده که نسبت به ادامه برنامه‌ها و هدف‌هایتان مأیوس شوید؟ شده که دائم از خود بپرسید چرا برخی موفق هستند و برخی ناموفق؟ شده از خود بپرسید چرا در کارهایتان شکست می‌خورید؟ و از مشکلات و ناملایمتی ها سرخورده شوید؟ خب زمان خوبی فرا رسیده که قسمت اول مقاله‌ای  را که با تمرکز بر صحبت‌های ریچارد سنت؛ دانشمند جامعه‌ شناسی تنظیم شده است باهم مرور کنیم.

الف) تیپ شما، فلسفه شما است

به خودتان از نگاه یک عابر رهگذر، دوستتان، معلمتان، استادتان، همکارتان یا خانواده‌تان نگاه کنید. آیا تیپ شما می‌تواند وجود زیبا و شایسته شما را به نمایش بگذارد؟ عده زیادی از مردم به تیپ خود اهمیت چندانی نمی‌دهند و حتی برخی لباس‌های خود را اتو نمی‌کنند.

به یاد داشته باشید که ظاهر شما، زودتر از کلام شما با دیگران سخن می‌گوید. به ظاهر خود اهمیت بدهید. حتی اگر لازم است کمی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید و دو دست لباس خوب بخرید. از لباس خود، به عنوان ابزاری برای بالا بردن روحیه و افزایش اعتماد به نفس خودتان استفاده کنید.

ممکن نیست که ما با پوشیدن لباس‌های ژولیده بتوانیم مثل یک میلیاردر فکر کنیم! ممکن نیست که با اهمیت ندادن به ظاهرمان بتوانیم اعتماد به نفس و پیش‌زمینه مناسبی برای ارتباط درست با دیگران به دست بیاوریم. من راجع به لباس‌های گران قیمت سخن نمی‌گویم. بلکه راجع به اهمیت دادن، تمیز و مرتب بودن می‌گویم. چون ظاهر ما بدون اینکه حتی از یک واژه استفاده کند سبک تفکر ما را به نمایش می‌گذارد. پس اگر می‌خواهی موفق باشی، مثل یک فرد موفق تیپ بزن!"

حقیقت این است که جسم فیزیکی ما، روح و روان ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ظاهر ما، تفکر و احساس درونی‌مان را به شکل خودش در می‌آورد. اگر می‌خواهید یک مدیر باشید، تیپ یک مدیر را بزنید. اگر می‌خواهید یک فرد موفق باشید، تیپ یک فرد موفق را بزنید. ظاهرمان با ما حرف می‌زند و صد البته با دیگران هم حرف می‌زند. این ظاهر ما است که در تعیین آنچه دیگران راجع به ما فکر می‌کنند تأثیر می‌گذارد.

کوکو شنل؛ افسانه مد فرانسه جمله معروفی دارد که می‌گوید:

شلخته لباس بپوش و دیگران لباس را به یاد خواهند داشت. با نزاکت لباس بپوش و دیگران کسی که آن لباس را پوشیده به خاطر خواهند داست.

ب) کاری که انجام می‌دهید برایتان مثل تفریح باشد و از آن لذت ببرید

همه ما حتماً این تجربه را داشتیم که گاهی متوجه گذر زمان نمی‌شویم و وقتی نگاهمان به ساعت می‌افتد، از این که عقربه ساعت خیلی جلوتر از تصور ماست، تعجب می‌کنیم.

این احساس زمانی به سراغ ما می‌آید که از کاری لذت ببریم. اما درست وقتی که نگاه شما مدام به ساعت است و دلتان می‌خواهد زودتر از آن شرایط دور شوید، مطمئن باشید که آن کار برایتان خسته‌کننده است و این خستگی در طولانی مدت باعث خواهد شد بازدهی شما کم شود و کارایی لازم را نداشته باشید و دیگران از شما سبقت بگیرند، یا کارتان را از دست بدهید.

 تا حالا این شرایط برایتان پیش آمده که با وجود علاقه‌تان به یک کاری، دوست ندارید سراغ انجام آن بروید؟
خب راه‌حل چیست؟ آیا در این شرایط باید کار خود را به کلی تغییر دهیم و به سراغ کار یا رشته دیگری برویم؟

نه! گاهی لازم است کمی واقع‌بین باشیم، اشکال از کار مورد علاقه نیست چون آن را با اشتیاق شروع کردید. گاهی بایستی از دریچه نو به کار خود نگاه کنید، گاهی احساس خستگی می‌کنید چون کارها را به صورت یکنواخت انجام می‌دهید و تکرار باعث می‌شود از شرایط خسته شوید؛  انجام یکنواخت این کار باعث می‌شود تا احساس خستگی کنیم و لذت نبریم.

در این شرایط بهتر است از دریچه جدید نگاهی به شرایطمان بیاندازیم و کمی آن را تغییر دهیم تا لذت بخش شود. منظور تغییرات جزئی است که احساس خوبی را به ما منتقل می‌کند و باعث می‌شود از کارمان لذت بیش‌تری ببریم.شما با توجه به موقعیتتان می‌توانید تغییر دلخواهتان را ایجاد کنید. این تغییرات به ظاهر کوچک می‌تواند روحیه شما را به شکل قابل توجهی تغییر دهد.

شرایطتان را در نظر بگیرید و به دنبال یک ایده مناسب باشید که شما را به وجد می‌آورد و به شما انرژی منتقل می‌کند. اگر حتی کمی اهل نوشتن هم باشید، می‌توانید در دفتر شخصی‌تان شروع به نوشتن داستانی کنید که شخصیت اصلی این داستان همکاران، رئیس یا همکلاسی‌هایتان هستند.

کیفیت رابطه شما با اطرافیانتان تأثیر چشم‌گیری در حال و هوای شما دارد. افرادی که خونگرم‌تر هستند، با دیگران ارتباط بهتری برقرار می‌کنند. سعی کنید به دنبال برقراری ارتباط سالم با همکاران شاد و مثبت خود باشید. به دنبال تغییر خود یا محیطی که در آن کار می‌کنید باشید، هر چند این تغییر خیلی جزئی به نظر برسد. گاهی همین تغییرات هر چند کوچک انرژی زیادی به ما منتقل کرده و خستگی را دور می‌کنند.

اگر زندگی‌نامه افراد موفق و مشهور  را مطالعه کنیم، به خوبی متوجه می‌شویم تقریباً همه آن‌ها در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کردند، برای رسیدن به موفقیت بیش‌تر، هر لحظه به فکر یادگیری بودند؛ به عبارت دیگر، تمرین مداوم داشتند. برایان تریسی؛ نیز معتقد است یادگیری مداوم حداقل شرط لازم برای موفقتیت در هر زمینه‌ای است. علاوه بر او، آلبرت انیشتن، فیزیک‌دان مشهور آلمانی می‌گوید: موفقیت من به خاطر باهوش‌تر بودن من نیست؛ بلکه به خاطر استقامت در ماندن روی مشکلات است.

مهم نیست شما چقدر در انجام کار دلخواهتان استعداد دارید. مساله‌ای که مهم است، میزان تلاش و پشتکاری است که در حال حاضر دارید. تلاش مستمر و همیشگی به شما کمک خواهد کرد تا حتی با استعداد کم هم به موفقیت برسید.

سعی کنید هر روز زمانی را برای بهتر شدن و کسب مهارت‌های جدید در رشته فعالیتتان اختصاص دهید. نقاط ضعف خود را پیدا کنید و برای بهبود آن تلاش کنید. البته نسبت به نقاط قوتتان هم بی‌اهمیت نباشید. هر نقطه قوتی اگر تقویت نشود، تبدیل به نقطه ضعف خواهد شد.

ج)تمرکز بر هدف واحد

حالتی را تصور کنید که شما به جای دو پا هشت پا داشتید؛ یعنی ما چهار جفت پا داریم. هر کدام از این جفت پاها قصد دارند به سمتی بروند، یکی به سمت جلو یکی عقب یکی سمت راست و دیگری سمت چپ!
در این شرایط چه اتفاقی می‌افتاد؟ خب احتمالاً هر کدام از این پاها نیروی دیگری را خنثی خواهد کرد و ما نمی‌توانیم از سر جایمان تکان بخوریم.

دقیقاً این اتفاق وقتی رخ می‌دهد که ذهن ما پر از ایده و هدف‌های گوناگون می‌شود و هر کدام از هدف‌ها می‌خواهند ما را به سمت و سویی بکشند. حتماً تا به حال برایتان این سؤال پیش آمده که چرا فقط عده خاصی در تاریخ ماندگار می‌شوند و بقیه افراد نمی‌توانند به موفقیت‌های چشم گیر و ماندگاری برسند. شاید علت اصلی این اتفاق این باشد که افراد موفق بر روی ایده‌ها و اهداف محدودی متمرکز می‌شوند و سعی می‌کنند در آن بهترین باشند. مغزتان را مثل یک جعبه بسته در نظر بگیرید و اهدافی را که در ذهن دارید، حشره‌های این جعبه تصور کنید. هر چه  تعداد این حشره‌ها بیشتر باشد، درون جعبه آشفته‌تر خواهد بود. هر کدام از حشره‌ها به سمتی پرواز می‌کنند و واقعاً شرایط نابسمانی درون جعبه در حال رخ دادن است. برای این که بتوانید به موفقیت برسید، باید بر روی تمرکز کردن روی هدف‌های مهم و همسو تمرین داشته باشید.خیلی از ما می‌خواهیم در زمینه‌های مختلف بهترین باشیم؛ ورزش؛ کار؛ تحصیل؛ هنر و غیره، اما بعد از مدتی به این نتیجه می‌رسیم که به هیچ موفقیت چشم‌گیری نرسیدیم، چرا؟ چون حشرات بی‌شمار وغیر همسویی در ذهنمان در حال حرکت هستند. سرعت و کیفیت کار شما زمانی رشد خواهد کرد که کارها و برنامه‌هایتان همسو باشد و آنها را اولویت‌بندی کرده باشید و مطابق اولویت‌ها برای آنها زمان در نظر بگیرید.

د) مقاومت در برابر ناملایمات (تاب‌آوری)

همه ما گاهی در زندگی شخصی و کاری‌مان شرایط سختی را تجربه می‌کنیم و مشکلاتی از سر می‌گذرانیم. این سختی‌ها می‌توانند مالی، جسمی، آزار و اذیت دیگران، شکست در کار و درس و زندگی مشترک . غیره باشد.اما سؤال اصلی این است که آیا همه ما در مقابل این مشکلات مقاوم هستیم یا این که تسلیم شرایط می‌شویم؟ مقاوت در برابر این سختی‌ها و مشکلات چه تاثیری در زندگی افراد دارد؟

شاید شما در شرایط بدی باشید و با خود فکر کنید تنها کسی هستید که دچار ناملایمت های زندگی شدید و به همین دلیل به خودتان حق تسلیم شدن بدهید. اما نه!

 اگر زندگی آدم‌های موفق در هر کشور و تاریخی را بررسی کنیم، به خوبی متوجه می‌شویم که مشکلات و ناملایمت ها برای همه در شکل‌های مختلف وجود دارد. بزرگ‌ترین تفاوت آدم‌های موفق و شکست‌خورده در میزان مقاومت آن‌ها در برابر نا ملایمت‌ها زندگی است. شخص آگاه به خوبی می‌داند که با تحمل این سختی‌ها و ناملایمت‌ها می‌تواند به موفقیت برسد.

شرایط مشابه ما و حتی شاید سخت‌تر از ما داشتند و با این حال ادامه دادند، خود را سرزنش می‌کنیم؛ شاید هم همه چیز را گردن سرنوشت بیاندازیم، یا این که دیگران را مقصر بدانیم. اما بیایید با خود صادق باشیم؛ جایگاه فعلی ما در زندگی شخصی، کاری، درسی و غیره نتیجه تلاش و پشتکار یا نا امیدی ماست.

اگر در ملایمات زندگی تسلیم شرایط نشده باشیم، بدون شک در حال حاضر به موفقیت‌هایی دست می‌یافتیم، اما اگر به خاطر سختی‌ها اهدافمان را کنار گذاشته باشیم؛ احتمالاً با دیدن افراد موفق حسرت بخوریم.

آنتونی رابینز می‌گوید؛ وجود موانع؛ تنها به این معنی است که باید عزم خود را برای رسیدن به هدف‌های ارزشمند جزمتر کنید. زندگی هوندا را مطالعه کنید، گاهی ما وقتی با مشکل و سختی مواجه می‌شویم فکر می‌کنیم دنیا به آخر رسیده و این اتفاق غیر عادی است اما اگر بدانیم، این سختی‌ها و مشکلات طبیعی هستند راحت‌تر می‌توانیم با آن‌ها کنار بیاییم.

پی‌نوشت:

این مطلب بصورت اختصاصی توسط تیم تولید محتوای آن‌آموز تالیف گریده است.

وب‌سایت آن‌آموز این مقاله را با عنوان “روش‌های تضمینی که به موفقیت ختم می‌شود (بخش اول)” در تاریخ 21 دی 1399 و با تالیف آقای حمید ذوالفقاری منتشر کرده است.

بخش دوم این مقاله را می توانید از اینجا مطالعه بفرمایید.